Apie palmių aliejų

Alyvpalmių aliejus (populiariai vadinamas palmių aliejumi) – maistinis augalinis aliejus, gaunamas iš alyvpalmių vaisių minkštimo. Natūraliai jis yra rausvos spalvos dėl karotinų gausos, kambario temperatūroje būna pusiau kietos struktūros. Alyvpalmių aliejus tradiciškai naudojamas Vakarų Afrikos virtuvėse. Šiuo metu dėl konkurencingos kainos ir techninių savybių jis tapęs populiariausiu augaliniu aliejumi pasaulyje, naudojamas maistui, taip pat kaip biokuras, buitinės chemijos, higienos prekių (kosmetikos, šampūnų, muilo) gamyboje ir kitur.

…………………………………………………………………

Istorija

Alyvpalmių aliejus nuo seno naudojamas Vakarų Afrikos virtuvėse. Manoma, kad aliejumi buvo prekiaujama jau keli tūkstančiai metų prieš mūsų erą, jo naudojimas užfiksuotas senovės Egipte. Pirmieji Europos keliautojų įspūdžiai apie alyvpalmių aliejų siekia XV a., o po industrinės revoliucijos pradėtas jo importas iš Vakarų Afrikos, daugiausiai žvakių, muilo gamybai bei mašinų sutepimui. Siekiant plėsti gavybą, XX a. pradžioje europiečių iniciatyva buvo plečiamos alyvpalmių plantacijos Pietryčių Azijoje. 1930 m. pasaulinė metinė prekyba aliejumi jau siekė 250 000 tonų ir vis augo, 1982 m. pasiekdama 2,4 mln. tonų, o 1990 – 8,5 mln. tonų. Tuo pačiu buvo tobulinami aliejaus rafinavimo metodai, atrandamos naujos jo pritaikymo sritys. Nuo XX a. antros pusės Indonezija ir Malaizija tapo didžiausiomis alyvpalmių aliejaus gamintojomis. 

…………………………………………………………………

Savybės

Natūralaus alyvpalmių aliejaus spalva svyruoja nuo šviesiai iki tamsiai raudonos. Rafinuotas aliejus – šviesiai geltonas. Tirpsta 25-40 laipsnių temperatūroje. Aliejus turi apie 50 % sočiųjų (vyrauja palmitino rūgštis), 40 % mononesočiųjų (oleino rūgštis) ir 10 % polinesočiųjų (linolo rūgštis) riebalų rūgščių. Nerafinuotame aliejuje taip pat gausu karotinų (40-200 mg/100 g, daugiausiai α ir β) bei vitamino E (iki 85 mg/100 g). Rafinuotame aliejuje karotinų nelieka, o vitamino E sumažėja per pusę. Alyvpalmių aliejus daugiausiai naudojamas maistui kaip sudėtinė dalis (pavyzdžiui, įvairiuose kepiniuose, saldumynuose), taip pat skrudinimui, kaip aliejus salotoms, margarino gaminime ir pan. Kitos aliejaus naudojimo sritys: biodegalų, kosmetikos, higienos prekių, buitinės chemijos gamyba.